Følg os på
Bonusordninger fylder mindre i finanssektoren
15. maj, 2019

I FinansWatch (d. 15/5 2019) lyder overskriften “Bonusser skubbes i baggrunden – fast løn og image fylder mere”.

I mange år har bonusordninger spillet en stor rolle for medarbejdere i finanssektoren. Det er dog ikke længere et element, som fylder så meget i forhandlingen og tiltrækningen af medarbejdere.

Jørn Andersen, CEO i Unique Human Capital, udtaler i artiklen at:

“De dygtige kandidater vil kunne identificere sig med virksomheden, og vil gerne være med i en vision, der er større end dem selv.”

Kandidater har efterhånden mere fokus på fastlønsniveau og efteruddannelse, da de er meget bevidste om deres karrieremuligheder på sigt. Ligesom de tænker på virksomhedens omdrømme i offentligheden, og hvor virksomheden befinder sig, rent risikomæssigt – ikke kun finansielt, men også markedsmæssigt og strukturelt.

Vi opfordrer til at læse hele artiklen i FinansWatch her (Kan læses af abonnenter) 

Unique Human Capital A/S
/ /
cvr: 31502705
Jægersborg Alle 4
2920 Charlottenlund
Skelagervej 375E
9000 Aalborg
Christiansgade 30
8000 Aarhus C
Vi er over 200 mennesker, der arbejder med viden, kreativitet og teknologi
Strategisk rådgivning Marketing & Reklame UX & Digital udvikling PR & kommunikation Rekruttering af ledere og specialister Event design

Privacy Statement Forretningsetik Cookie Politik